Sabałowe Bajania

Jak już powiedzieliśmy w poprzednich artykułach, Bukowina Tatrzańska to niewątpliwie wymarzone miejsce dla narciarzy i snowboardzistów oraz na doskonała propozycja na spędzenie kilkudniowego urlopu z bliskimi lub całą rodziną w pozostałych sezonach roku.

Oprócz nowoczesnych wyciągów narciarskich, malowniczych stoków oraz mnóstwa najpiękniejszych, tatrzańskich tras pieszych, w Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się także szereg innych, równie ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak choćby tutejsze baseny termalne. Warto jednakże pamiętać, iż ta popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa słynie również z wielu imprez i wydarzeń kulturalnych.

Jednym z najważniejszych przykładów folklorystycznych, góralskich imprez w Bukowinie Tatrzańskiej bez wątpienia są cykliczne, odbywające się od 1967 roku Sabałowe Bajania, czyli ogólnopolski przegląd gawędziarski, odbywający się zazwyczaj w sierpniu w tutejszym Domu Ludowym imienia Franciszka Ćwiżewicza. Bukowiańskie Centrum Kultury organizuje rok rocznie szereg konkursów, koncertów i warsztatów, nawiązujących do bogatej kultury i barwnego folkloru regionu Tatr i Podhala.

W programie Sabałowych Bajań znajdują się zatem przede wszystkim liczne konkurencje dla śpiewaków i instrumentalistów, wykonujących tradycyjną muzykę ludową. Jeden z wielu konkursów dotyczy także wygłoszenia mowy starosty weselnego oraz drużby, zatem bez wątpienia ta sierpniowa, bukowiańska impreza okaże się niezwykle ciekawym i niezapomnianym doświadczeniem, szczególnie dla wszystkich miłośników folkloru góralskiego oraz amatorów poznawania lokalnych zwyczajów i obyczajów.

W czasie Sabałowego Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej odbywają się również pokazy regionalnych tańców w barwnych, tradycyjnych strojach oraz wystawy i kiermasze ludowej sztuki rękodzielniczej. Nierzadko wydarzeniom tym towarzyszą również degustacje lokalnych przysmaków góralskiej kuchni, spektakle teatralne o tematyce góralskiej, spotkania autorskie ze znanymi artystami i twórcami ludowymi, koncerty i występy muzyczne oraz ciekawe imprezy dla dzieci, takie jak choćby „pasowanie na zbójnika”.