Najważniejsze szlaki turystyczne

Bukowina Tatrzańska to niewątpliwe jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata miejscowości wypoczynkowych i  uzdrowiskowych na Podhalu. Malownicze okolice, urokliwe krajobrazy oraz cisza i spokój panujące na tutejszych szlakach i trasach zachęcają do odbycia relaksujących i odprężających spacerów w towarzystwie przyjaciół lub najmłodszych amatorów aktywnej turystyki.

Mimo, iż Bukowinę Tatrzańską wiele osób najchętniej odwiedza zimą, planując rodzinne wyjazdy na narty lub snowboard, również wiosną, latem i jesienią nie brak tutaj atrakcji dla najmłodszych i dorosłych amatorów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W niniejszym artykule podpowiadamy więc, gdzie najlepiej wybrać się na górski spacer lub pieszą wycieczkę, podczas której zobaczymy najbardziej malownicze, spokojne i urzekające zakątki Tatr.

Warto bowiem zdawać sobie sprawę, iż gminę Bukowina Tatrzańska pokrywa ponad 40 kilometrów tras i szlaków turystycznych. Po niektórych z nich podróżować można w sezonie zimowym także saniami lub góralskimi wozami. Co więcej, w okolicach miejscowości mieszczą się również liczne schroniska oraz ogólnodostępna baza gastronomiczna, oferująca dania barowe i specjały lokalnej kuchni. Gdzie zatem, w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej warto wybrać się na pieszą wycieczkę?

Amatorom zapierających dech w piersiach widoków polecamy przede wszystkim udanie się szlakiem z Wodogrzmotów Mickiewicza do malowniczej Doliny Pięciu Stawów. Wędrówka, rozpoczynająca się pod największym w kraju wodospadem o nazwie Siklawa powinna zająć około 4-5 godzin. Zależnie od naszych możliwości kondycyjnych i sprawności fizycznej możemy też pokusić się o wyjście na górskie granie szlakiem „Orla Perć”.

Z Bukowiny Tatrzańskiej możemy też dojść nad Czarny Staw, Szpiglasową Przełęcz  lub słynne Morskie Oko lub. Stąd też zaczyna się, co prawda dość trudny, ale piękny, około siedmiogodzinny szlak na najwyższy szczyt Tatr, Rysy. Początkującym turystom polecamy także udanie się na spacery w okolice Dolinki za Mnichem, gdzie w naturalnym środowisku zobaczyć można górskie kozice i świstaki.

Amatorom wrażeń sugerujemy również wyprawę wspólnie z przyjaciółmi lub całą rodziną na Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, gdzie zalega kilkunastometrowy, 400-letni śnieg. Przed wyjściem na szlak pamiętajmy jednakże o zabraniu ciepłej i przeciwdeszczowej odzieży oraz odpowiedniego obuwia, bowiem w wysokich partiach Tatr pogoda zmienia się bardzo szybko i nierzadko dość gwałtownie.